Style loft i hard loft – najważniejsze zasady aranżacji

Styl loftowy nieodłącznie kojarzy się z aranżacją postindustrialnych wnętrz w Stanach Zjednoczonych. W latach 60. XX wieku puste i surowe przestrzenie często były przerabiane na cele mieszkalne. Styl loftowy występuje w wersji soft i hard. Czym różnią się między sobą te dwa podejścia? Poznaj najważniejsze zasady aranżacji w stylu loft!

Soft loft – na czym polega ten trend w aranżacji wnętrz?

Mówiąc o loftach, najczęściej mamy na myśli wysokie poprzemysłowe hale, które zostały przystosowane do celów mieszkalnych lub przerobione na lokale usługowe. Jednak taką aranżację wnętrz można też uzyskać w starych kamienicach lub nowych obiektach mieszkalnych. Deweloperzy chętnie czerpię inspirację z nurtu industrialnego i projektują całe osiedla, które swoją stylistyką nawiązują do przestronnych fabryk, hal czy warsztatów.

Mianem soft loft określamy współczesne lokalne mieszkalne, które zostały urządzone na wzór pomieszczeń typu loft lub wnętrza industrialne, które zostały pozbawione surowości poprzez zastosowanie wysokiej jakości materiałów wykończeniowych, wizualne ocieplenie wnętrza lub wykorzystanie eleganckich dodatków.

W wersji soft można sobie pozwolić na dowolną interpretację stylu loftowego. Surowe elementy wystroju wnętrz, takie jak ściany z cegły, beton architektoniczny, widoczne rury i kable łączy się z eleganckimi meblami, drewnianymi podłogami, grubymi tkaninami lub wyrazistymi akcentami kolorystycznymi. W stylu soft loft ważną rolę odgrywa ergonomia i funkcjonalność poszczególnych rozwiązań oraz wykorzystanie designerskich dodatków, np. miedzianego okapu, metalowych kwietników, szezlonga lub dwuczęściowego stolika kawowego zrobionego z drewna i metalu.

Surowe wnętrze w stylu hard loft – idealny wybór dla miłośników minimalizmu

W stylu hard loft na pierwszy plan wysuwa się surowy wystrój wnętrza i minimalizm. Stosuje się go przeważnie w obiektach przemysłowych zaadoptowanych na lokale mieszkalne. Aranżacja w stylu hard loft powinna być spójna z charakterem danego miejsca. W takich wnętrzach wykorzystuje się elementy, które już wcześniej w nich występowały. Chodzi o to, aby nie wprowadzać zbyt wielu zmian, a jedynie dodać to, co jest niezbędne, aby w danym pomieszczeniu można było zamieszkać.

W stylu hard loft mogą pojawić się:

  • betonowe ściany, ściany z cegły lub ściany i schody w stanie surowym,
  • widoczne instalacje i elementy konstrukcyjne,
  • nieosłonięte rury i kable.

Wnętrza urządzone w stylu hard loft są wysokie i przestronne. W takim wypadku nie stosuje się żadnych dekoracji okiennych, aby jak najlepiej zachować industrialny klimat danego miejsca. We wnętrzach typu hard loft można zrobić antresolę, wykorzystać efektowne przeszklenia, metalowe regały oraz drewniane meble i odnowione przedmioty codziennego użytku. Doskonale sprawdzą się również ciężkie meble,

masywne stoliki, stonowane i ciemne kolory oraz nietypowe dodatki. Całość powinna być spójna i funkcjonalna.

Jak urządzić mieszkanie w stylu loft?

To bardzo proste! Wystarczy, że skorzystasz z oferty studia projektowego Dessi. Dokładnie przeanalizujemy Twoje potrzeby i przygotujemy dla Ciebie projekt, który całkowicie odmieni Twoje wnętrze. W naszych aranżacjach stosujemy wyłącznie wysokiej jakości materiały wykończeniowe oraz mocno skupiamy się na detalach. Niezależnie od tego, czy wybierzesz styl soft loft, czy też hard loft, zadbamy o to, aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Stworzymy we wnętrzu industrialny klimat, który na pewno przypadnie Ci do gustu. Zapraszamy do współpracy!